Popis
S dětskými i dospělými pacienty s diagnózou skoliózy se setká každý fyzioterapeut. Diagnostika a terapie má svá specifika a uvnitř časopisu se o různých přístupech ke skoliózám dočtete.
Téma skolióz je jasně mezioborové. Když posloucháte diskuzi ortopedů, protetiků a fyzioterapeutů, cítíte, jak zásadní je pro práci se skoliózou způsob myšlení. Struktura a funkce. Jedno ovlivňuje druhé. Zajímá nás víc popis struktury nebo popis funkcí, tedy vlastních originálních a individuálních schopností dítěte či dospělého? Fyzioterapie, trupové ortézy nebo operativa? Pro co se rozhodnout a kdy? Téma potřebuje diskuzi, zvláště pak mezi fyzioterapeuty a ortopedy.
Umění fyzioterapie je vždy mezioborové, snažíme se podat ucelený pohled na danou problematiku. Zveme významné osobnosti, které mají bohaté klinické zkušenosti a je na vás čtenářích, k jakému z uvedených přístupů se přikloníte. Jsme velmi vděční za toto číslo. Vážíme si každého autora, díky nim Umění fyzioterapie získává formu, jakou má a stává se velkou pomocí pro ostatní kolegy a kolegyně, nejen z oboru fyzioterapie.
Obsah čísla:
- Život s idiopatickou skoliózou aneb ze symetrie do asymetrie a zpět - PhDr. Iveta Pallová Ph.D.
- Diagnostika a konzervativní terapie skolióz s využitím principů konceptu DNS - Mgr. Magdaléna Lepšíková
- Dětská idiopatická skolióza - operační léčba a související fyzioterapie -Prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., Bc. A. Blažková, Mgr. Bc. T. Kuchařová
- Využití PNF konceptu v rámci terapie sekundární skoliózy funkční etiologie - PhDr. Michaela Prokešová, Ph.D.
- Skolióza a nohy, nohy a skolióza - Mgr. Veronika Kristková
- Význam senzorických funkcí u adolescentní idiopatické skoliózy - Mgr. Tomáš Zemánek, Ing. Pavel Černý, Ph.D.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.